
De afgelopen maanden was het voor mij tijd om met de nieuwe Fizik Kudo helm te fietsen. In een goeie kleur ook nog eens. Bronze noemen ze deze kleur. Begin dit jaar kwam Fizik met een hele range aan fietshelmen waarvan deze Kudo de allround helm is. Volgens Fizik geschikt voor de weg, gravel, maar ook voor op de cross country mountainbike. De extra opvallende feature heb je wellicht al gezien aan de achterkant: het achterlicht.

16 ventilatiegaten
Even wat feitjes over deze Kudo helm. Aan de binnenkant zit het MIPS Air Node systeem. Dit is de lichtgewicht versie van de MIPS bescherming die extra beschermt tegen schuine impact. Het vermindert de rotatiekracht op je hoofd tijdens een val, zoals dat zo mooi heet. Aan de achterkant zit een draaiknop om de helm goed om je hoofd vast te zetten. Dit systeem kan je aan de achterkant ook in hoogte verstellen. Om de bandjes om je oren te leiden, zit er onder de oren een kunststof driehoekig stukje. De sluiting onder je kin is een gewone kliksluiting zoals je die gewend bent bij veel fietshelmen. Er zijn in totaal 16 ventilatiegaten waardoor dit volgens Fizik een helm moet zijn voor de warmere temperaturen.

Achterlicht
En dan komen we bij het achterlicht. Je hebt voor die plek drie opties. Je kunt het meegeleverde lampje erin klikken. Het rode licht heeft twee standen: continu branden en knipperen. Dit lampje kan je met USB-C opladen. Je hebt er geen kabeltje voor nodig, want je kan het geheel direct in je USB-C aansluiting van je laptop stoppen. Erg handig. Ook al is de optie voor een lampje slim voor de veiligheid, het is even een gepriegel om de pinnetjes van het lampje in de gaatjes te drukken.

Wil je geen lampje op de achterkant van je helm, dan kan je ook kiezen voor een reflector in dezelfde vorm. Vind je dat ook niet leuk, dan kan je de gaatjes met een dopje met Fizik logo afdekken. Dit laatste ziet er het meest strak uit, maar zo’n lampje is natuurlijk wel extra veilig onderweg.

Brons met goede afwerking
Als ik de helm in m’n handen heb, valt op dat het bronzen effect qua kleur bereikt is, door verschillende tinten te gebruiken. Op de foto’s zie je dat goed terug. Het is een chique kleur en de merknaam Fizik komt op verschillende plaatsen in dezelfde kleurtint erop terug. Gewoon mooi gedaan. Wat voor mij dan weer niet hoeft, is de extra informatie zoals de maatvoering op de achterkant.
De afwerking is super. Aan de buitenkant, maar ook aan de binnenkant. De padding zit overal erg solide en ook de lak van de helm loopt netjes tot de randen en niet er een beetje overheen. Ook het retentiesysteem ziet er goed afgewerkt uit. Nou is het ook belangrijk dat het lekker zit. Vervelende drukpunten zijn er niet te vinden, de druk wordt door de vele punten van de padding goed verdeeld. Bij het voorhoofd een heel smal randje en bijvoorbeeld bij de slapen een iets dikkere laag. Zo geeft het bij mij precies de goede druk rondom. Je kan het retentiesysteem strakker draaien voor een meer snug gevoel. Net wat je fijn vindt.

Afstellen
Ook het afstellen van het retentiesysteem is uitgebreid genoeg. Voor het verstellen van de hoogte aan de achterkant moet je wel het kunststofdeel met twee palletjes uit de gaatjes trekken en dan weer iets hoger of lager in twee andere gaatjes drukken. Voordeel hiervan is dat je niet per ongeluk het systeem wat hoger of lager kan trekken. Nadeel is dat je je helm af moet doen om dit te stellen. De helm weegt op onze weegschaal 287 gram in de maat M. Dat is niet superlicht maar ook niet zwaar.
Doordat de padding bij je voorhoofd doorloopt, loopt er geen zweet langzaam naar beneden. Het voelt door deze padding net iets warmer om je hoofd dan bij sommige meer luchtige helmen. Wanneer je eenmaal fietst merk je dat er genoeg openingen zijn voor ventilatie. Ook met ritjes in warm weer krijg je genoeg ventilatie. Tijdens het fietsen blijkt het een erg fijne helm te zijn die goed, lekker comfortabel zit en niet te zwaar is.

Door de manier waarop ze de bandjes onder je oren hebben geplaatst, kan je dit erg goed afstellen. Een klein nadeel is dat ze iets uitsteken, doordat die bandjes iets stugger zijn door het materiaal aan de buitenkant. De binnenkant van de bandjes is namelijk zachter dan de buitenkant. Nu merk ik dat hoe meer ik de helm gebruik hoe meer ze naar je hoofd gaan staan, maar helemaal superstrak langs je hoofd lopen de bandjes net onder je oor niet.
Het is geen goedkope helm. De helm heeft een adviesprijs van € 290,- inclusief de verlichting. Dan zit je echt in het hoge segment.

Conclusie
De helm scoort erg goed. Hij zit erg comfortabel en de afwerking is mooi gedaan. De koeling is tijdens warme dagen prima maar ook als het wat kouder wordt, voelt hij warm aan door de padding. De kleur is erg goed, net als de afwerking. Het opladen maakt het dan wel heel praktisch, maar mooi vind ik het lampje of de reflector niet. Voor het mooie zou ik kiezen voor het zwarte afdekrubbertje. Qua prijs zit deze helm in het hoge segment van tophelmen en kwalitatief zit het dan goed. Het is dan ook een kwestie van smaak, welke helm je aanschaft. Een ding is zeker: qua pasvorm en afwerking is deze Fizik Kudo super!
Meer info via Fizik












