Begin januari lanceerde het Belgische Lazer de gemoderniseerde Sphere helm al. Deze laatste versie heeft naast de uiterlijke veranderingen ook de KinetiCore kreukelzone technologie, een stabiele opbergmogelijkheid voor je bril en de mogelijkheid een Lazer universal LED lamp aan de achterkant te bevestigen. Dat lampje (20 gram en € 31,99) is overigens niet meegeleverd. Tijdens lancering werd ik al direct enthousiast over het uiterlijk. Afgelopen tijd testte ik deze helm uitvoerig op zowel warmere als koudere dagen en vandaag lees je hoe dat beviel.

Allrounder

De Lazer Sphere valt in de middenklasse van het helmsegment, hij zit boven de instappers maar onder het topsegment. Zoek je qua ventilatie een helm die toepasbaar is voor zowel rustige trainingen als snelle wedstrijden dan is deze Sphere een logische keuze voor € 149,99. Heb je iets meer te besteden en wil je een full aero helm dan is de Lazer Vento logischer. Zoek je maximale ventilatie dan is de Lazer Z1 logisch. Bij de Lazer Sphere kun je kiezen uit 9 verschillende kleuren. Mij beviel de white/silver versie die ik testte met de grijze bandjes het beste qua looks. De Sphere weegt in maat M 270 gram.

Compact en comfortabel

Bij het uit de verpakking halen van de Lazer vallen meteen een aantal zaken op. De kleur vind ik in het echt net zo mooi als eerder op de foto’s. Het wit heeft een beetje glans parelmoer effect, zonder dat het parelmoer is. De zilvergrijze helmbandjes zijn van zacht materiaal en ook de padding voelt bij het opdoen comfortabel aan. Je voelt hierdoor weinig van de helm op je hoofd. Er zijn geen opvallende drukpunten en de helm zit neutraal.

Je kunt de helm afstellen met een draaiknop aan de achterzijde. Lazer noemt dit systeem Advanced TurnSys. Het binnenwerk is ook in de lengte nog verstelbaar zodat het goed om je hoofd zit. Het Advanced TurnSys draait soepel en met kleine stapjes, zodat je jouw ideale pasvorm kan instellen. De kinband is zoals gezegd zacht qua stof, goed instelbaar rond de kaak en de bevestiging is een traditionele gespsluiting. De helm zit direct fijn en in de spiegel valt op dat het een slanke en solide helm is. Je voelt hem dus niet alleen nauwelijks, hij oogt ook compact.

KinetiCore

Lazer heeft deze editie van de Sphere voorzien van de KinetiCore techniek. Dit laat zich het best vergelijken met een kreukelzone die de krachten van de impact van een val opvangt. Ook de roterende kracht op het hoofd tijdens de val wordt erdoor opgevangen. Dat deze technologie nu ook beschikbaar is in een Lazer helm van deze prijsklasse is goed nieuws.

Pasvorm, ventilatie en opbergplek bril

Tijdens de eerste kilometers valt op dat de helm fijn zit en dat de rijwind goed te voelen is deze frisse ochtend. Met name de ventilatiegaten aan de zijkanten zorgen voor een verkoelende luchtstroom langs de slapen van je hoofd. Dit gevoel is zowel bij een relaxtere zitpositie als in de aanval laag in de beugels aanwezig. De grote ventilatieopeningen doen ook goed hun werk maar verwacht geen extreme koeling die je in een hittegolf zou willen hebben. Daarom kan ik na meerdere ritten in verschillende omstandigheden zeggen dat de Lazer Sphere goed inzetbaar is tijdens de verschillende weersomstandigheden van hier.

Bij trainingen in warmer weer is de koeling goed in orde. De helm neemt via de padding goed het hoofdzweet op. Omdat ik snel zweet merk ik dat ik tijdens deze warme omstandigheden mijn bril soms even af doe omdat hij beslaat. Ik maak hier dan ook voor het eerst gebruik van de mogelijkheid mijn bril in de helm op te bergen. Dat opbergen gaat heel soepel door de logische plek van de gaten. Nadat ik de bril daar met één hand plaatste zat die goed vast. De bril vroeg daarna geen aandacht meer en ook bij drempels of hobbels was er geen aanleiding tot opnieuw aanduwen. Dit is echt een fijne eigenschap van deze helm.

Conclusie

Na meerdere ritten, on- en offroad, kouder en warmer weer, concludeer ik dat de Sphere een allemansvriend is. Hij is breed inzetbaar en valt op door precies te doen wat je van een helm verwacht. Fijne pasvorm en onopvallend aanwezig op je hoofd, hij oogt modern zonder extreem opvallend te zijn, hij ventileert goed. Het vast- en losmaken van de helm verloopt makkelijk. Dit alles maakt deze Sphere een aantrekkelijke keuze voor veel gebruikers. Als je keuze hierop valt heb je alleen nog te bepalen welke van de negen kleuren het mooiste staat. En of je het lampje erbij bestelt.

Meer info via Lazer