
De nieuwe Cervélo Caledonia 2026 is een allemansvriend. De endurance allrounder van het merk is vernieuwd en is nog vriendelijker geworden voor een grote groep wielrenners. We hebben het hier over de gewone Caledonia, niet over de Caledonia 5 (alles met een 5 is bij Cervélo het topmodel). Die was in 2024 al aangepast.

Vernieuwde kabelgeleiding
En als je deze nieuwe Caledonia naast de vorige Caledonia zet, zie je duidelijk waar het grote uiterlijke verschil in zit. De voorkant heeft een semi-geïntegreerde stuur-stuurpen gekregen. Bij de vorige liepen de kabels nog opvallend via de buitenkant het frame in. Nu zie je als je goed kijkt de weggewerkte kabels onder de stuurpen. Hier gaan ze direct het balhoofd in. Dat ziet er veel strakker uit maar het kan nog strakker want deze Caledonia kan je ook upgraden naar een helemaal geïntegreerde stuur- en stuurpencombinatie zodat je helemaal geen kabels ziet. En voor de puristen kan je ook de cockpit uit een stuk die we zagen op de Cervélo R5 hierop monteren.

Dus het kan nog strakker, maar Cervélo heeft bewust voor deze semi-geïntegreerde oplossing gekozen. Omdat in sommige delen van de wereld er niet op iedere hoek van de straat een fietsenmaker zit die je kan helpen bij pech, is deze optie veel vriendelijker als je er zelf aan moet sleutelen. Dus semi-geïntegreerd als standaard, maar upgrade naar volledig geïntegreerd mogelijk.

Max 36 mm banden
Deze nieuwe Caledonia is naast de voorkant nog meer op z’n grotere broer de Caledonia 5 gaan lijken. Zo is er meer ruimte gemaakt voor banden. Er kunnen maximaal 36 mm banden in het frame en als je werkt met spatborden dan is de maximale bandbreedte 34 mm. De fiets wordt standaard geleverd met 32 mm banden, behalve de Force uitvoering, die heeft 30 mm banden. Dat ze gekozen hebben om niet verder te gaan dan 36 mm geeft wel aan dat Cervélo dit echt als racefiets in de markt zet en niet als een veredelde gravelbike.

Ik mocht al een rondje rijden op het topmodel van de gewone Cervélo Caledonia serie. Maar dit zal niet het populairste model worden. Dat komt omdat deze met Sram Force AXS en Reserve carbon wielen afgemonteerde Caledonia toch nog steeds een flinke € 6.499,- moet kosten. Dat terwijl de line-up begint met de mechanische Shimano 105 versie die € 2.999,- kost. En dan is naar mijn mening de sweetspot het model ertussen. Een Shimano 105 Di2 of Sram Rival AXS afgemonteerde Caledonia. Elektronisch schakelen is toch wel iets waar ik iets meer voor zou willen uitgeven. Daarbij ziet er ook allemaal net even strakker uit, wat weer beter past bij het nieuwe frame. De prijs voor deze uitvoering is iets hoger met € 3.999,- en dan maakt het niet uit of je gaat voor Rival AXS of 105 Di2.
Mijn rondje op de Caledonia
Tijdens de presentatie vanuit Ride Out Amsterdam kregen we de fiets voor het eerst te zien. En na het omkleden gingen we in toch wel frisse weersomstandigheden op pad voor een klein rondje. Leon van Bon ging mee (wel in de auto) voor de foto’s onderweg. Maar wat als eerste indruk vooral opvalt is hoe makkelijk de fiets reageert. Stuur je een scherpe bocht in, dan volgt de fiets direct en gecontroleerd. Bijsturen in een snellebocht gaat soepel en niet zenuwachtig. Comfort is prima, wat ik ook verwachtte van zo’n endurance fiets. De komende maand zal ik deze Caledonia verder aan de tand voelen voor een review.

UCI goedgekeurd
Nu zal de gemiddelde rijder van deze fiets niet direct z’n agenda vol hebben met koersdagen. De wedstrijdrijder is nou eenmaal niet de directe doelgroep van deze fiets. Maar de Caledonia is UCI goedgekeurd, dus je kan gewoon een wedstrijdje meepakken, mocht je dat willen.
Misschien zie je de overeenkomsten met de Cervélo Soloist. Dat kan kloppen alleen heeft die Soloist een veel meer racey geometrie, waardoor je Wout van Aert niet meer op een Caledonia Parijs Roubaix ziet rijden. Daar pakt hij nu de Soloist voor. Dan weet je een beetje waar deze Caledonia staat in de Cervélo collectie.
Geometrie
Over de geometrie van deze Caledonia gesproken, deze is iets aangepast zodat hij nu identiek is aan z’n grote broer, de Caledonia 5. Dat betekent een 415 mm liggende achtervork, 72 graden balhoofdhoek en een wielbasis van 1013 mm. Het bottombracket is met schroefdraad, de T47a. Het gewicht van het frame is 53 gram lichter geworden.

De verschillende modellen zijn er in twee kleurstellingen. Nightshift is de blauwe kleur en Mocha is de kleur zoals je die op de foto’s ziet. Bij het zien van de kleur was mijn eerste reactie dat ik voor die blauwe zou gaan, maar nu ik hem al eventjes heb, is die Mocha kleur toch wel erg goed.

Cervélo blijft toch een exclusief merk dat je niet zo heel veel om je heen ziet rijden. Nu wordt de goedkoopste Cervélo deze Caledonia in een mechanische 105 uitvoering voor € 2.999,-. Toch niet verkeerd. Helemaal onderaan een overzicht van de verschillende modellen.
Meer info via Cervélo









actiefoto’s van Leon van Bon






